Manapság mikor nyílászáró választásra kerül sor szinte a legfontosabb szempont a hőszigetelés. A hangszigetelés még sajnos nem ilyen horderejű, azomban cikkünkkel igyekszünk megmutatni, milyen fontos is valójában az, amiben egész napokat töltünk, sőt egy egész életet. A hanghatások.
Felújításkor, amikor elszántuk magunkat, hogy korszerűbb technológiák beépítésével valahogy csökkentsük az energia számláinkat végiggondoljuk, hogy milyen módon tudnánk a jövőben spórolni. Tető felújítás, födém hőszigetelés, oldalfalak hőszigetelése és bizony ide tartozik a nyílászárók cseréje hőszigetelő ajtókra, ablakokra. Fontos a jó hőszigetelés!
Az oly nehezen megtermelt és megvásárolt energiát tartsuk bent lakásunkban. Azonban ugyanilyen fontos a hangszigetelés, a nyugodt környezet kialakítása, mely mentes a zavaró és nem kívánatos hanghatásoktól. Van ahol ez még fokozottabban szempont, hiszen egy városi környezetben a nap 24 órájában ki van téve az épület zajszennyezésnek. Folyamatos az autó és egyéb közlekedési járművek hanghatása, az építkezések zaja. Európa számos országában – idehaza is – egyre ismertebb fogalom a zajszennyezés. Több ismert, az egészségünkre káros hatást gyakorol a zajszennyezés. Csökken a koncentrációnk, alvászavart, de akár halláskárosodást is okozhat. A nem megfelelő alvás további egészségügyi problémákhoz vezethet, melyet sajnos nem azonnal észlelünk. Ez a fajta stressz egy lassan ellenünk dolgozó káros hatás, melyet jobb lenne időben észlelni. Éppen ezért fontos, hogy most itt van és olvas erről. Cselekedni kell, hogy hosszútávon ne legyenek ilyen problémáink. A hangszigetelés megelőz és megold sok problémát.
Egy kimerítő nap után igazán pihenni egy meghitt, kellemes és csendes környezetben tud a fáradt idegrendszer. Legtöbbször észre sem vesszük, nem is tudjuk mi zavar, csak azt érezzük, hogy feszültebbek vagyunk. Sok egyéb külső behatás mellett ilyenek lehetnek a nem is oly feltűnő, de folyamatosan a lakásunkba beszűrődő hanghatások is. A tudomány oldaláról nézve a zajterhelési határértéket decibelben (dB) mérik és 65 decibelben határozták meg. Az efölötti hanghatásokat nevezzük zajszennyezésnek. A nyugodt, egészséges alváshoz a környezeti zajszintnek 25 decibel alatt kell lennie. Amikor tehát nyílászárót választunk ennek megfelelően érdemes a zajszigetelés értékét az adott ablaknál megválasztanunk.
Az AluConceptnél mi hiszünk benne, hogy a nyílászáróink korszerűsítésével sokat tehetünk lakókörnyezetünk nyugalmáért, biztonságáért.
Az iskolai tanulmányaink során, de a felnőtt életünkben biztosan találkoztunk a nagy számok törvényével. Vegyük csak elő (legalább gondolatban) a rezsiszámláinkat. Világosan látszani fog, hogy a legnagyobb költség az épület belső hőmérsékletének megfelelő szinten tartása legyen az fűtési, vagy hűtési szezon. Az imént említett törvényszerűség szerint ezen a kiadáson fogunk tudni a legtöbbet megtakarítani, ha gondoskodunk a megfelelő hőszigetelésről.
A mai magas energiaárak mellett mindenki szeretne spórolni a kiadásain, azonban sajnos nem mindenki engedheti meg magának, hogy leszigeteljen egy komplett házat. Természetesen hosszútávon ez jó befektetés és mindenképpen megérné, de első körben már akár a nyílászárók cseréjével is pénzt takaríthatunk meg.
Meglepőnek tűnhet főleg a fiatalabb korosztály számára, hogy régebben a nyílászáró profilrendszerek kialakításánál nem volt különösebben szempont a hangszigetelés. Ma azonban már nemcsak a városokban, nagyvárosokban élnek az emberek egyre közelebb egymáshoz, de vidéken is egyre kisebb területen, egyre több lakóház épül. A kisebb lakóközösségekben például az autóforgalom nem lett kisebb, viszont jobban koncentrálódik. Már csak a közlekedésünkből származó zajszennyezés jóval nagyobb lett így, nem beszélve a szomszédról, aki valamit mindig fúr, farag, kertet gondoz.
Mostanra viszont már rengeteg féle hangszigetelő ablak létezik. A gyártók szinte versengenek ezen a téren is a vásárlók kegyeiért, így már csupán azzal, hogy modern profilrendszerű nyílászárókra cseréljük a régieket, sokat tettünk a zajmentesebb otthon kialakításáért. Ha tovább szeretnénk fokozni a zajártalom csökkentését, akkor a különböző hangszigetelésű üvegekkel ezt megtehetjük, attól függően, hogy éppen mire van szükségünk.
Vizsgáljunk meg elsőként egy hagyományos, háromrétegű ablakot. Az ilyen ablak hőszigetelő tulajdonságáról tudjuk, hogy 50 %-kal hatékonyabb egy hasonló adottságokkal rendelkező kétrétegű ablakénál. A hőszigetelő tulajdonság számmutatójánál a minél kisebb, annál jobb elve érvényesül (a passzív házaknál az a cél, hogy Ug = 0,8 W/m2-nél kisebb legyen ez az érték, vagyis hogy minél alacsonyabb legyen a hőátbocsátási tényező).
A hangszigetelés esetén két számot is láthatunk. Az egyik az ún. LH-osztályozás. Minél kisebb az LH szám, annál magasabb osztályba kerül az ablak hangszigetelési szempontból.
Egy átlagos hőszigetelésű ablak körülbelül 30 dB hanggátlással bír. A zaj szintjének tartományai különböző besorolásúak, attól függően, hogy mennyire elviselhetőek, vagy éppen zavaróak. Ezt a besorolás decibelben mérik (dB).
Gyenge, vagy halk tartományba tartozik a lélegzetvétel, mely 10 dB. A suttogás, vagy a susogás, melyet a falevelek keltenek 20 dB.
A normál tartományba tartoznak például háttérben működő eszközök, mint egy hűtő, melynek zajterhelése 30 dB. Az emberi beszéd 50 dB körül van.
Hangos, vagy kellemetlen tartományba a mellettünk elhaladó gépjárművek tartoznak, vagy ha a másik helységben hangosan szól a zene, vagy éppen mellettünk kiabál valaki. Ez az érték körülbelül 60 dB-nek felel meg.
A nagyon hangos tartomány a 100 dB környéke, mint például amikor egy koncerten, vagy egy helikopter közvetlen közelében vagyunk.
A káros tartományt 140 dB-nél érjük el. Amikor például közvetlenül mellettünk szirénázik egy mentő, vagy éppen mellettünk lövik fel a tűzijáték rakétáit.
Manapság már az adott helyre a kívánt hangszigetelés értékét egész jól be lehet állítani. Egy jó minőségű profil kiválasztásával, a megfelelő üvegezéssel, profi beépítéssel elérjük, hogy irodája, otthona nyugalmas, élvezhető tartózkodást biztosítson a nem kívánt zajterhelés minimalizálásával.
Egy ilyen környezetben hatékonyabban megy a munka, melynek mi magunk és az ügyfeleink is hasznát vesszük, nem beszélve az egészségünkről. Főleg, hogy a napunk jelentős részét töltjük a munkahelyünkön. Otthon pedig a pihenés, a családtagjainkkal töltött idő közben valóban csak egymásra koncentrálhatunk, majd amikor elcsendesült a gyermeksereg elővehetjük kedvenc könyvünket és beleélhetjük magunkat a cselekménybe, mert nem zavar az utcáról bejövő zaj.
A másik jelzőszám, amit láthatunk egy-egy ablak specifikációjában az, hogy hány decibelt képes kiszűrni az ablak. Ennél a mutatónál minél nagyobb a szám, értelemszerűen annál jobb lesz az ablak hangszigetelési adottsága. Ennek a jele Rw. És van még egy C jelű, zajterheléstől függő korrekciós érték, ez általában 4-5 dB, és ezt sajnos le kell vonni az ablak hangszigetelési mérőszámából. Ha van egy 35 dB-es, LH3 osztályzatú ablakunk, akkor az a beépítés után megközelítőleg 30 dB-t fog kiszűrni.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a három rétegű üveg önmagában még messze nem nyújtja a legtöbbet, ami elérhető hangszigetelés tekintetében. A hőszigeteléshez hasonlóan nem csak az üvegszerkezet, de a profil és a tömítés is sokat nyom a latba a hangszigetelésnél. Természetesen a három rétegű üvegezés választható hanggátló kivitelben is. Ennek lényege a különböző vastagságú üvegek (aszimmetria) alkalmazása az üveg szerkezetében, valamint egy speciális hanggátló (SC, SR) fólia alkalmazása az összeragasztott üvegrétegek között.
Ezektől a tényezőktől függ az ablak hangszigetelő adottsága:
A megfelelő értékű hangszigetelés érdekében a gyártók az argon gáz töltést speciális SF6 gáztöltésre is cserélhetik, vagy akár a külső oldali üveg közé hanggátló fóliát is behelyezhetnek. Az átlagosan elérhető (és még megfizethető) fokozott hangszigetelő üvegek két rétegű üveg esetében 35-38 dB-re, míg a három rétegű üvegek esetében 36-42 dB hanggátlásra képesek.
Először azt kell felmérni, hogy milyen zajerősséget kell kiszűrnünk. Ha például van egy utcafronti ablakunk, ami előtt folyamatosan beszélgetnek, akkor egy 30 dB hanggátló adottságú ablak 20-30 dB-re csökkenti a beszűrődő beszélgetés zaját. A városi forgalom zaját is le tudjuk csökkenteni 40 dB-re. Ha ennél komolyabb szintre van szükségünk, akkor érdemes egy LH1 osztályzatú, akár 45-50 dB hanggátló tulajdonsággal rendelkező ablakot beszerelni.
A korábban leírtak szerint szinte mindenhol jó szolgálatot tesz a megfelelő minőségű ablak, különös tekintettel arra, hogy nem tudhatjuk a környezetünk miként változik. Az egészen valószínű, hogy kevesebben nem leszünk. Sőt, a gépjármű forgalom sem lesz kevesebb. Bár az elektromos autózással némileg csökkenhet a zajszennyezés ezen a téren.
Városi környezetben érdemes eleve gondoskodni a zajszennyezést minimalizálni. Vagy ha már korábban épült az épület, akkor egy esetleges felújítás során számba venni a lehetőségét annak, hogy előre látóan gondoskodjunk a hőszigetelés mellett a bennünket érő külső hanghatások kívül tartásában. De nem csak az épület elhelyezkedését érdemes figyelembe venni, hanem azon belül az egyes helységekét is. Lehet például, hogy bizonyos helységek jobban, másikok kevésbé vannak kitéve az utca zajának. Ilyen esetekben akár azt is megtehetjük, hogy a közvetlenül az utca felöli ablakokat magasabb hangszigetelési együtthatóval, a belső udvarra nézőket alacsonyabbal kérjük. Ezt mindig az adott épület és az igényeink határozzák meg. Ugyanígy fontos lehet az is, hogy városi, több emeletes épületnél a földszinti, vagy egy magasabb lakásról van szó. Lehet, hogy egy magasabb épület esetén a hangszigetelésnél fontosabb szempont lehet egy szélterhelési érték az adott nyílászáróknál, de szakembereink ebben is profi segítséget nyújtanak Önnek.
Korunk legújabb nyílászárói képesek már rá, hogy a bennük lévő üvegszerkezettel jelentős mértékben csökkentsék a beszűrődő külső zajokat. Az ablakgyártók az RW értékkel jelölik, hogy a hangszigetelt ablak milyen mértékben képes csökkenteni a kinti zajokat. Minél nagyobb az RW értéke egy nyílászárónak, annál jobb a zajszűrése. Könnyen értelmezhető a különböző hanghatások dB-értékben történő besorolásával a hangszigetelése egy-egy nyílászárónak. Például egy 35 dB hangszigetelésű nyílászáró esetén ha kint az ablak előtt beszél valaki (50 dB), akkor azt bent suttogásnak észleljük (15-20 dB).
Lakó-pihenő övezetben 32-35 dB-es hangszigeteléssel ellátott nyílászáró a javasolt. Amennyiben normál forgalmú út mellett lakunk, ez az érték 36-39 dB is lehet. Nagyobb forgalmú út mellett, esetleg ahol a közelben vonat is közlekedik, már 40 dB-nél nagyobb hangszigetelés szükséges.
A hangszigetelő nyílászárók esetén három körülményt kell figyelembe venni, hogy valóban a megfelelő hatást érjük el. Meghatározó a nyílászáró profil tulajdonságai, az üvegezés hangszigetelési értéke, valamint az illesztések hanggátlása.
Egy jó minőségű hangszigetelő nyílászáró profil, egy hasonlóan minőségi üvegezéssel, valamint professzionális beépítéssel olyan hangszigetelést tud biztosítani, mely megállja a helyét a nagyvárosokban, vagy főútvonalak mentén. Ilyen nyílászárók az AluConceptnél a Reynaers MasterLine 8 ablakrendszerhez tartozók. Több típus közül választhatunk a dupla, vagy tripla üvegtáblás megoldásokkal felvértezett hang és hőszigetelési értékek közül.
Keret mélysége: 77 mm
Szárny mélysége: 87 mm
Üvegezés max. vastagsága (keret): 62 mm
Üvegezés max. vastagsága (szárny): 72 mm
Légáteresztés: 4 (600 Pa)
Vízállóság: E900 (900 Pa)
Szélállóság: C4 (1600 Pa)
Hangszigetelés: 45 (-1;-4) dB
Betörésállóság: WK2/RC2, WK3/RC3
Keret hőszigetelése Uf: 1,2 Wm2K
A hangszigetelő üvegeknél fontos a hanggátlás szempontjából, hogy milyen az üvegezés szerkezete, illetve, hogy milyen gázzal töltik meg a rétegeket.
Az üvegtáblák közötti légteret egy speciális nemes gázzal töltik meg, mely javítja a hang és hőszigetelést. Ha jobban megnézünk például egy jó hangszigetelési értékkel bíró ablaküveg táblát, felfedezhetünk két dolgot. Az egyik, hogy az ilyen üvegtáblák már három üveglapból állnak, melyeket 1-1 légréteg választ el, amit az imént említett nemesgázzal töltenek fel. A másik, amit megfigyelhetünk, hogy a két légréteg nem azonos méretű. Egyik szélesebb, másik keskenyebb. Ennek a hangszigeteléskor fontos szerepe van, ugyanis a különböző térfogatú gáz, más-más frekvenciájú hangokat képes tompítani.
A változó (mesterséges) környezetünk elérhet egy olyan pontra, amikor már a zajszennyezés a lakásunkban, irodánkban olyan mértékű, mely zavarja a nyugodt pihenést, vagy munkavégzést. Ilyenkor különböző stratégiákat vethetünk be a külső zajok csökkentésére. Ha keresgélünk az interneten, különböző oldalak kínálnak utólagos zajszigetelésre például redőnyrendszereket, melyek – ha jó minőségűt fogunk ki és a lamellák megfelelően egymásba illeszkednek -, néhány dB értéket valóban csökkentenek, de az igazán jó megoldást nem “ússzuk meg” ennyivel sajnos. Találkozhatunk még utólag felhelyezhető fóliával, ami inkább a betörést, illetve hő és fény bejutását korlátozza. Vagyis ez sem igazán jó megoldás. A valódi, hosszútávon működőképes eredményt egy jó hangszigetelési értékű nyílászáró fogja csak biztosítani. Így akár 45 dB értékű hangszigetelést is elérhetünk, ami azért nem kevés! Egy az ablakunk alatt veszekedő hangjából egy ilyen minőségi ablak beépítésével könnyedén “csinálhatunk” suttogást. Mondhatjuk, hogy ez esetben meg kell tanulnunk szájról olvasni 🙂
A legjobb megoldást megtalálni tehát nem is olyan egyszerű. Alapos utánajárást igényel, megtanulni, megismerni egy szakmát, amikor tölthetné a szabadidejét a családjával, nyugodt harmonikus halk környezetben. Ha végigolvasta cikkünket minden valószínűség szerint lett elképzelése arról, mik szükségesek ahhoz, hogy a zajszennyezés csökkenjen egy épületben. A különböző gyártók kínálatában fellelhető hangszigetelt rendszereket már össze tudja hasonlítani. Fontos még az anyag, amiből a profil készül, a különböző szigetelési, ellenállási értékek, valamint a minőség, ami garantálja, hogy az Ön nyílászárója is tudja majd produkálni a megadott értéket. A beépítés minősége stb. Keresse kollégáinkat, akik felkészültek és profi segítséget nyújtanak majd az Ön problémájára.
Kövesse facebook oldalunkat!
Értesüljön a legújabb cikkeinkről, technológiákról, érdekességekről.