A függönyfal elsősorban épületek teherhordó szerkezete elé épített nagy kiterjedésű, előre gyártott elemekből készített térelválasztó fal, mely elhatárolja a kültértől a belső épületi vázszerkezetet, annak megadva egyúttal az esztétikus külső hatást. Általában alumínium szerkezetű, melyekbe üveg és egyéb anyagú betéteket építenek.
Monumentális méretű épületeknél, legtöbb esetben irodaházaknál, szállodáknál, bevásárló központoknál találkozhatunk ilyen falszerkezetekkel, de modern lakóépületeknél is egyre inkább előfordul. Az előre gyártott, utólagosan összerakott elemeknek köszönhetően ledőlnek a határok az elképzelés és a megvalósítás között, legyen szó esztétikáról, energetikáról, biztonságtechnikáról, vagy automatizálásról.
A függönyfal – ahogyan azt a nevéből is kitalálhatjuk –, egy fal, amit valami elé “húznak”. Ez lehet egy fal része, mint például egy nagyobb bejárati üvegportál, vagy valóban egy fal, de akár komplett épület „külső burka” is. Modern hatást biztosít az épületeknek, de valójában nem csak hatásában modern. Az évek során folyamatosan megújul ez a tecnológia és mindig képes követni a kor elvárásait mind energetikai, mind esztétikai szempontból. Ennek megfelelően óriási fejlődésen mentek keresztül. A mai modern függönyfal rendszerek minden szempontból megfelelnek A+ besorolású irodaházak homlokzati követelményeinek.
Az olyan épületeknél, ahova alumínium függönyfalakat terveznek, fő szempont az esztétikum mellett az energia megtakarítás.
Hőenergia megtakarítható a szerkezet és a függönyfal közötti légréteg természetes szigetelésének köszönhetően, valamint a különböző magas hőszigetelésű üvegtáblák révén. A fény szabályozása történhet átlátszó és fényzáró panelek beépítésével, az üvegtáblák megfelelő fénytechnikai bevonataival, de a jövőben olyan technológia is megjelenhet majd ezeken az üvegfelületeken, ahol az üvegtáblák fényáteresztő képessége fokozatosan, vagy akár fokozatmentesen szabályozható. Innentől kezdve pedig akár automatizálhatóvá is válik.
Nemcsak hőenergiát, de elektromos áramot is megtakarítanak a nagy üvegfelületeknek köszönhetően. A hatalmas fényáteresztő felületek nagymértékben elősegítik a belső terek megvilágítását, így a világításra használt áram is jelentős mértékben csökkenthető.
A modern nyílászárók esetén fontos követelmény a biztonsági besorolás is, melynek a függönyfal is kiválóan megfelel. Hatékony tűzvédelmi szerepet tölt be. Nagy magasságban fokozott szélnyomás elleni védelem, valamint nagy méretű üvegportálok esetén beléptető funkció is integrálható.
Az alumínium szerkezetű függönyfal rendszerekkel egyedi formájú építészeti megoldások is megvalósíthatók az imént említett biztonság mellett, melyek egyéb szerkezeti elemekkel, nyílászáró rendszerekkel nem. Szabadabb kezet kapnak a tervezők egy-egy küllemében is látványos építészeti megoldás kivitelezéséhez. Ezek a panelek – akár automatizáltan – nyitható elemekkel is elláthatók, melyek bezárt állapotukban szinte észrevétlenül integrálódnak az összképbe, mégis lehetővé téve az egyes helyiségek szellőzését.
Az alumínium rendszerű függönyfal hangszigetelő értéke alaphelyzetben megegyezik egy normál műanyag nyílászáró hangszigetelésével, mely az előírás szerint 32-36dB. Nagyobb hanggátlás is elérhető, erre a célra készült speciális hangszigetelt üvegezéssel, mellyel elérhető a 42-43dB körüli érték. Nagyobb érték (50-55dB) is elérhető, viszont ehhez már például a szerkezet rögzítésénél különböző sűrűségű speciális anyagokat is használnak. Ezen kívül a belső falak anyaghasználatát is már elő kell írni.
Több nagy márka is jelen van a függönyfalak piacán. Ilyenek például a SCHÜCKO, WICONA, JANSEN, REYNAERS, ALIPLAST
Kövesse facebook oldalunkat!
Értesüljön a legújabb cikkeinkről, technológiákról, érdekességekről.