Az otthonunkba bejutó fény szempontjából a zsaluzia valahol a redőny és a reluxa között helyezkedik el. Közöttük, de valójában ebből a szempontból mindkettőnél pontosabban szabályozhatjuk a zsaluzia segítségével a bejuttatni kívánt fény mennyiségét. Alkalmazási területe főként nyílászáróink külső felülete. Előfordulhat, hogy beltérre rendel valaki zsaluziát, azonban javasoljuk, hogy belső használatra inkább a reluxa felszerelésében gondolkodjanak. Ennek oka, hogy beltéren nem hozza azokat az előnyöket, amiért a zsaluziát kifejlesztették és jóval drágább is.
Cégünk az AluConcept a Schlotterer osztrák zsaluzia gyártó cég termékeit telepíti, mely mind minősségében, mind megjelenésében a prémium kategóriát képviseli.
A reluxától azonban sokkal pontosabban a lamellák mozgatásával átmenet nélkül szabályozhatjuk a bejutó fényt. A kellemetlenül betűző napból “kinyerhetjük” a számunkra fontos világos belteret, anélkül, hogy elvakítana. Érdekes és praktikus megoldás egyes lamella típusoknál, hogy a lamellák felső része kapott egy tükrös fényvisszaverő bevonatot, mely a napfény beesési szögétől függően a mennyezetünkre tükrözi a fény egy részét, ezzel keltve egy természetes világos hatást a helyiségben úgy, hogy közben a kellemetlenül tűző napból mit sem veszünk észre. Olyan hatást kölcsönöz, mintha (fehér mennyezet esetén) felkapcsolnánk egy halvány de az egész mennyezetet befoglaló világítást, azzal a különbséggel, hogy ez a világosítás nem kerül többlet energia felhasználásba, így pénzbe sem. Érdekes a hatása, mert például egy nappali esetében a kellemetlenül betűző napsugarak a lamellák jó beállítása esetén nem zavarják a tévénézést, de ugyanakkor elég világos lesz ahhoz, hogy esetleg egy másik családtagunk közben más, nagy fényigényű dolgot csinálhasson.
Ahogyan az előbb hasonlítottuk a reluxához, ezt gyorsan felejtsük is el, mert a zsaluzia egy modern, kinézetében is lenyűgöző kültéri árnyékoló és mind megjelenésében, mind hatásfokában fontos része az épületnek.
Színeiben végtelen a rendelhető árnyalatok száma, így megjelenésében is teljességgel az épülethez illeszthető.
A nyílászáróknál szinte minden esetben olvashatunk a hőhíd fogalmáról. Ez a láthatatlan “ellenség” a belső és külső tér közötti fizikai kapcsolatot jelenti, mely miatt a hőszigetelő hatásfok igencsak meggyengül. A nyílászárók profiljait gyártók ezt a hidat a profilokban alkalmazott úgynevezett kamrás szerkezettel igyekeznek minimalizálni, tehát a légrésekben lévő levegő szigetelő hatását használják ki.
Amikor a zsaluzia lamelláit teljesen bezárjuk, egy extra légrést hozunk létre az ablak és a zsaluzia között, mely további szigetelést biztosít úgy, hogy a hőcsere folyamatát még tovább lassítjuk.
A hőszigetelés nemcsak télen fontos, hanem a nyári nap által felmelegített levegőt is elválaszthatjuk a benti kellemes hőmérséklettől. Nem beszélve a tűző nap által felmelegített ablaküvegről.
A zsaluzia lehajtott lamellái megtörik a hanghullámokat és egy részét visszaverik, így csökkentve a nem kívánatos külső zajokat. Nem lesz hangszigetelt az otthonunk, de arra pont elegendő lehet, hogy ne zavarjanak az utca zajai például az elalvásban.
A zsaluzia lamella típusai közül ez a legnépszerűbb. Az alkalmazásuk óta ez a lamella ment át a legtöbb fejlesztésen, így magas szintű árnyékolásra képes a modern, esztétikus megjelenés mellett. Nevét “Z” formában hajtott alakjáról kapta, melynek köszönhetően a legmerevebb fajta is egyben. Ezért ellenállóbb is és záródásuk is sokkal pontosabb
Ellenállhatatlan megjelenése mellett záráskor az egymásra fedő lamellák garantálják a maximális védelmet a nap sugaraitól. Szintén kedvelt modell, mely köszönhető a jó ár-érték arányának. Egyszerűen és pontosan kezelhető kialakítás, mely a kíváncsi tekinteteket is távol tartja.
A zsaluzia lamella fajtái közül ez a legegyszerűbb, mely biztosítja a precíz záródást, a fényzárást és az ablakok zajszűrését is nagyban támogatja.
Új ház építésekor, vagy teljes homlokzati felújítás esetén érdemes a vakolható tokos változatot alkalmazni, mely – mivel beépül a hőszigetelés alá – emeli a hangszigetelés és fényzárás minőségét, az esztétikai hatásáról nem is beszélve. A teljes tokszerkezetet beépítik a hőszigetelésbe így a zsaluzia lamellái láthatók csak, míg a szerkezete rejtve marad. Ennek a fajtának a hátránya csupán annyi, hogy a hőszigetelés felrakása előtt lehet csak telepíteni, mely vagy újonnan épülő ház esetén lehetséges, vagy olyan épületnél, ahol eddig nem volt hőszigetelés és most telepítik azt. Egyéb esetben ez a fajta zsaluzia igen költséges megoldás lesz, mert vissza kell bontani a szigetelő réteget, majd újra telepíteni, színezni, stb.
E zsaluzia vásárlási ereje abban rejlik, hogy bármikor és szinte bármilyen nyílászáróra felszerelhető. A színválasztás lehetősége ennél a zsaluziánál is fenn áll, azonban itt talán még nagyobb szerepet kap, mint a vakolható tokos zsaluzia esetében. Persze fontos a szín egyébként is, de ennél a fajtánál egy jó színválasztás elrejti a tokszerkezetet, vagy éppen annak kiemelésével éri el a megfelelő esztétikai hatást. Villanymotor segítségével csakúgy, mint az elektromos redőny a zsaluzia e változata is mozgatható. A karos kialakítás azonban csak abban az esetben, ha nyílászárónk tokszerkezete alkalmas ennek fogadására.
Ez a zsaluzia az előbb említett “szinte” rést hivatott kitölteni. Azokon a helyeken, ahol az ablaktok nem tud zsaluziát fogadni, ott ez lesz a megoldás, amennyiben ragaszkodunk a zsaluzia adta komforthoz. Kissé robosztus megjelenést kínál, de kárpótol, mert tudásában ugyan azt biztosítja számunkra, mint az előzőekben bemutatott két változata. A telepítésen kívül csak egy fontos különbség van, ami a mozgatását érinti. Ez a fajta zsaluzia csak motoros kivitelben, esetleg külső karos megoldással rendelhető, melynek technikai okai vannak. Viszont ennél a zsaluziánál már valóban nincs olyan eset, ahová ne lehetne felszerelni.
A zsaluzia minden alkatrésze színezhető. Vagyis a RAL színskála bármely színe rendelhető, így nagy szabadságot adva a tervezők kezébe. Lehet eltérő színű a lamella és a tok szerkezet, melynek szerepe és valódi előnye a külső tokos és a homlokzati zsaluzia estében van. A szín az egyik legesztétikusabb és legtartósabb eljárási módon, porfestéssel kerül az alumínium és fém szerkezetekre. Ez a technológia tartós, színeltérés nélküli prémium külsőt kölcsönöz az árnyékolónknak.
Mechanikus módon is működtethetők, azonban manapság már talán nem számít luxus megoldásnak, ha a motorizált kivitel mellett döntünk. Ebben az esetben egy speciális kapcsolóval oldják meg a zsaluzia működtetését, mely távirányító segítségével további kényelmi megoldásokra képes. A motorizált kivitelben ennél sokkal több potenciál lakozik!
A megfelelő okos kiegészítőkkel (szenzorok, érzékelők) teljesen és észrevétlenül állíthatjuk otthonunk szolgálatába kompromisszumok nélkül. Az automatizálhatóságnak köszönhetően képes lehet egy egyszerű időkapcsolásra, de ettől komplexebb megoldásokat is alkalmazhatunk. Bizonyos fényviszonyok esetére a megfelelő pozícióba állítható, mely a legjobban megfelel számunkra, valamint szélérzékelő felszerelése mellett biztonságban is tudhatjuk egy esetleges vihar érkezésekor. De összhangba hozható a fűtésünkkel, vagy a világítással is. Az, hogy milyen automatizálásokat hozunk létre csak az igényeinken és fantáziánkon múlik. Például megoldható az okosrendszer keretein belül, hogy amikor hazaérkezünk és felkapcsoljuk a világítást (esetleg felkapcsol magától, mikor az okosajtónk érzékelte jöttünket és a fényérzékelő azt az utasítást adja, hogy már szükséges villanyt kapcsolni), hogy a zsaluziánk bezárjon, ezzel megakadályozva a belátást. Vagy ha nekünk úgy kényelmes, vagy biztonságos hogy akkor zárjon teljesen be, ha az utolsó családtag is elhagyta otthonunkat. Viszont, ha nekünk ez nem fontos, nem akarunk ezzel törődni, szakembereink beállítanak egy optimális működésű rendszert.
A zsaluzia ára sok mindentől függhet. Az első és talán a legjelentősebb az árképzés szempontjából a nyílászáró mérete melyet árnyékolni szeretnénk. A következő a színek száma, mert ahogy már írtuk, a tok és lamella színe eltérő is lehet. Befolyásoló tényező még a lamellák profil kialakítás, illetve, hogy motorizált, vagy kézi vezérelt. Illetve az okosház részeként kérhető kiegészítés az automatizálás.
Néhány dolog, amit ügyfeleink megkérdeznek, mikor zsaluziát terveznek otthonaikba:
Szabadalmaztatott lamella mely egyedi geometriájának köszönhetően anélkül juttatja a fényt a szoba belsejébe, hogy elvakítaná a bent lévőket, miközben optimális kilátást biztosít. Ideális megoldás a mesterséges fény és klimatizált környezet helyett.
Geometriájának köszönhetően ez a lamella biztosítja a legjobb sötétítést köszönhetően a zárt állapotában fennálló szoros illeszkedésnek. Hengerelt műanyagkéder zárja a lamellák közötti réseket, ami csökkenti a zajt.
Köszönhetően a nagy (92mm széles) lamelláknak, rendkívül jól ellenáll a szélnek.
Klasszikus megjelenésű 80mm széles lamella, mely kiváló védelmet nyújt a nemkívánatos bepillantások ellen. Nagy stabilitású, rendkívül erős, felhúzott állapotban kis helyigényű. Klasszikus formája miatt rendkívül népszerű.
Keskeny, konvex formája kiváló kilátást biztosít. Ennek a lamellának még kisebb a helyigénye, mint a 80R-nek, ezért ideális utólagos beépítésre, vagy ha kevés hely áll rendelkezésre.